Anasayfa

9 Şubat 2012 Perşembe

Keman / Violin / 바이올린(baiollin)

Günlerdir hatta haftalardır yeni yazı yazmıyorum. Gelen aramalardan anladığım, ayrıntılı bir keman yazısı yazmam gerektiği. Daha önce yazdığım yazıda kemanı, benim bakış açımdan anlatmıştım. Ama gelen aramalarda "keman nedir" ifadesini çok fazla gördüğüm için teknik bi şekilde anlatmam gerektiğini hissediyorum.


Keman yaylı ailesinin en küçük üyesi olur. Uzunluğu ortalama 60 cmdir, toplamda 84 parçadan oluşur. Telleri pesden tize doğru sol, re, la, mi şeklindedir. Bu akord şekli batı müziği için geçerlidir. Türk müziğinde bu notalar değişkenlik gösterir. Daha çok arızalı* notalar kullanılır.

Kemandan ses çıkarmak için kullanılan yay'a arşede denir. Kaliteli arşelerde ki kıllar at kılından olur. Öğrenci kemanlarıyla verilen yaylar genelde misinadandır. Arşenin kemanın tellerinden ses çıkarması için reçinelenmesi gerekir. Aksi halde benim kemanı aldığım günki gibi "bundan ses çıkmıyor bozuk mu yoksa" gibi yanılgılara düşebilirsiniz.

Genelde bilinmemesine rağmen do, fa, sol olmak üzere 3 farklı anahtar yapısı vardır. Keman'ın müzik portresinde ki anahtarı soldür. Orkestralarda solo olarak veya destekleyici şekilde keman fazlasıyla kullanılır. Kemanın diğer ensturmanlardan farkı geniş ses zenginliğine sahip olmasıdır. Keman'ın daha büyük boyları olan viyola, viyolonsel namı değer Çello :) , kontrbas gibi yaylıların sesi pes tonlarda olduğu için kulağa kalın gelir. Kemana bakığımızda iki teli bas balkonla desteklendiğinden hem pes tonlara, la ve mi telleriyle de tiz tonlara erişebilir. Buda kemanı diğer ensturmanlardan ayırarak zengin anlatımını gösterir, sesler insana doygunluk hissi verir.

Kemanın çalma tekniklerinden şahsen benim en beğendiğim tür vibratodur. Teller üzerinde parmağa hafif titreşimler vererek elde edilen sesdir. Kemanı vibratolu çalabilmek, insanlara o anki duyguları hissettirmenin bi şeklidir aynı zamanda. Örnek vericek olursak...
Bu parçada fazlasıyla vibrato tekniği kullanılmıştır.

Şimdi ben bu postuda asya kıtasıyla bağdaştırmassam olmaz. :) Asyalılar ensturman çalma konusunda çocuklarını daha fazla destekledikleri için dünyaca ünlü bi sürü asyalı kemanist mevcut. Hiç sevmesemde bunlardan biri Vanessa Mae'dir.


5 yaşında keman çalmaya başlamış ve 10 yaşında Londra Filarmoni Orkestrası ile çalabilecek seviyeye gelmişdir. Vanessa Mae tamamen ayrı bi olaydır. Normallikden uzak bi kemanist, elde ettiği başarılar yaşına göre çok iyi. Şahsi görüşüm onun insan olmadığı yönünde :)

Birde çok kıskanarak dinlediğim koreli bi kız var. Ne zaman bi ost'u çalmaya karar versem bu hatun karşıma çıkıyor. Süper çaldığı su götürmez bi gerçek. Bu da onu kıskanmam için yeterli bi sebep zaten. Kim Ji Youn...


Umarım yazım bilgilendiri ve eğlendirici olmuştur. 


Arıza* Parçalardaki diyez ve bemol işaretlerine arıza denir.Diyez önünde bulunduğu notayı yarım ses incetirken bemol yarım ses kalınlaştırır.Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...